Yükleniyor

Sağlığınız söz konusu ise tercihiniz kusursuz olmalı.

Bademcik Ameliyatı Nedir, Operasyon Hakkında Bilgiler

Vücudun çeşitli enfeksiyonlara karşı direnç göstermesine yardımcı olan bademcikler görevleri esnasında enfekte olabilen yapılardır. Genellikle boğaz ağrısı ile kendini belli eden tonsillit enfeksiyonları, hastaya yutkunma zorlukları yaşatır. Enfeksiyona yol açan etkenlere oldukça duyarlı yapıdaki bademcikler bazı insanlarda daha sık şişer ve çeşitli problemlere sebep olur. Bu nedenle bademcik ameliyatı yoğun bir şekilde tercih edilen cerrahi operasyonlardan biridir.

Bademcik İltihabı Ciddi BİR Rahatsızlık Mıdır?

Bademcik iltihabı, yüksek ateş ve ağrı ile kendini gösterir. Bu iltihap türünü boyunda şişlik hissi ile de tespit etmek mümkündür. Ayrıca bademcik iltihabı horlama gibi solunum rahatsızlıklarının da temelinde yatabilen bir rahatsızlıktır. Bademcik iltihapları genellikle kendi kendine veya antibiyotik kullanımı ile gider. Çok sık bademcik iltihabı problemi yaşayan hastaların ise bademcik ameliyatı yaptırmayı tercih ettiği bilinenler arasındadır.

Bademcik iltihabının bir yıl içerisinde ortalama yedi defadan fazla yaşanması, bireyin uzman bir doktordan randevu alarak teşhis ve tedavi desteği görmesi gerektiğinin göstergesidir. Yüksek sesli horlama problemi yaşayanlar, bademcik kaynaklı solunum rahatsızlıkları olanlar, bademcik kanseri olanlar ve uyku apnesi rahatsızlığı olanlar için bademcik ameliyatı tıbbi bir tedavidir.

Bademcik Ameliyatı Hakkında

Operasyon öncesi bırakmanız gereken ilaçlar konusunda mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Doktorunuzla en az iki hafta önceden ön görüşme ayarlamanız gerekir. Doktorunuzla sağlıklı bir iletişim kurmak bu konuda önem taşır. Ayrıca doktorunuzun tam ve doğru bir şekilde kullandığınız ilaçları, ameliyat geçmişinizi ve sağlık sorunlarınızı bildirmeniz gerekir. Ameliyat öncesi midenin boş olması gerekir. Ayrıca ameliyata mutlaka bir refakatçi ile gelmeniz önerilir.

Ameliyat sonrası ilk 2 saat yemek yememeniz gerekir. Ayrıca operasyon sonrası özellikle ilk bir haftada yumuşak ve sıvı gıdalar tüketilir. Ameliyat sonrası boğaz ağrısı hissedebilirsiniz. Ayrıca bu ağrıyı çene ve kulakta da hissetmeniz mümkün. Bu nedenle operasyon sonrası istirahat etmeniz gerekir. Operasyon sonrası ilk iki hafta oldukça önemlidir. Bademcik kaynaklı kronik rahatsızlıklar yaşayan bireyler için sıklıkla tavsiye edilen bir cerrahi operasyon olan bademcik ameliyatı sonrası hastanede kalma süresi ortalama 5 saattir.


Yayın Tarihi : 01-09-2021